tel. 504 135 721

info@opowiadane.com.pl
 

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2017 | Created with WebWave

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

M..................

17 września 2020

Co po 6 miesiącach wiadomo o skutkach pandemii  w Europie?

Co wynika z analizy danych dotyczących COVID-19 publikowanych przez Eurostat i dostępnych w innych źródłach? Z wyciągnięciem dobrze udokumentowanych wniosków warto się powstrzymać co najmniej do końca roku, ale pewne zjawiska już widać. Wydaje się na przykład, że rządy zareagowały w pierwszych miesiącach nadmiarowo, chociaż trudno mieć o to pretensje, bo poziom niepewności i histerii były dosyć wysokie.
 
Dane przedstawiam na trzech wizualizacjach: działania rządów zestawione z dynamiką liczby zmarłych na COVID-19, skutki zdrowotne (umieralność w porównaniu ze średnią trzyletnią za ten sam okres) i skutki gospodarcze. Wszystkie umożliwiają filtrowanie danych dla poszczególnych państw.
 
Zacznijmy od reakcji rządów na pandemię. Mamy pełen przegląd polityk - od Szweckiej obliczonej na długą epidemię, której przebieg w niewielkim stopniu będzie zależał od decyzji rządu, a raczej zachowań obywateli, przez dość liberalną holenderską, zdecydowaną, ale inteligentną (niemiecką i czeską), polski młot unieruchamiający gospodarkę na 2 miesiące, aż do utraty kontroli na skutek braku konsekwencji i bałaganu przez Włochy i Hiszpanię. Poza tymi dwoma ostatnimi przypadkami Wielką Brytanią i Belgią trudno znaleźć zależność między przebiegiem epidemii (tempem wzrostu i wielkością liczby zachorowań), a politykami rządów. Trzeba też pamiętać, że zamknąć Zycie społeczne na kilka tygodni można tylko raz (ze względu koszty społeczne i gospodarcze), więc rządy podejmując takie działania bardzo ograniczyły sobie możliwości w przyszłości, przy kolejnych falach pandemii.
 
Wizualizacja poniżej umożliwia filtrowanie danych poprzez najechanie kursorem na nazwę kraju. Działania rządów są przedstawione za pomocą punktów na dolnym wykresie - pomarańczowe oznaczają nakładanie ograniczeń, a niebieskie ich zdejmowanie. Najechanie na punkt kursorem powoduje wyświetlenie dokładnego opisu działań władz. Osie czasu na obu wykresach są zsynchronizowane.

VISUAL ANALYTICS