Copyright 2017 | Created with WebWave

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

tel. 504 135 721

info@opowiadane.com.pl
 

VISUAL ANALYTICS

W przypadku map współczesnych mamy setki bezpłatnie dostępnych zbiorów GIS - od danych kartograficznych (na praktycznie dowolnym poziomie dokładności) przez obserwacje satelitarnych do danych pochodzących z rejestratorów (np. samolotów). W przypadku map historycznych dotyczących okresów starszych niż kilkanaście lat jest już dużo gorzej. Często jesteśmy skazani na zdjęcia map lub samodzielne kreślenie. Na da radę znaleźć dobrej jakości dane GIS

 

Jest kilka miejsc, w których znajdziemy dane do wykorzystania w programach wizualizujących GIG. Oczywiście nie obędzie bez czyszczenia i przetwarzania danych, ale nie tylko zbiorach danych przestrzennych musimy zakładać taką konieczność.

 

Poleciłbym GIS Lounge, które de facto jest metabazą zawierającą kilkanaście wartościowych linków. Bardzo ciekawe są mapy granic państw od 2000 pne, a mapa narracyjna, którą pokazuję poniżej wykorzystuje właśnie ten zbiór. Wprawdzie został on opracowany przez studentów kilkanaście lat temu i warto go porównywać z innymi źródłami. Z mojego przeglądu wynika jednak, że został opracowany przyzwoicie.

 

Dużo prościej jest z narzędziami służącymi do przetwarzania i wizualizowania zbiorów GIS, jak pozwalającym łączyć je z innymi typami danych. Ja korzystam głównie z ArcGis OnLine i Tableau Public, dlatego, że jak sama nazwa wskazuje są bezpłatne. ArcGis jest bezpłatną wersją oprogramowania służącego do profesjonalnego przetwarzania danych GIS, z bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem do tworzenia map narracyjnych. Tableau natomiast świetnie łączy i wizualizuje dane różnego typu. Można również sięgnąć po płatne Carto, które jest bardzo atrakcyjne estetycznie. Do wizualizowania GIS korzystałem też z Flourish, który jest raczej jest aplikacją "dziennikarską", ale stwarza także możliwości prezentacji na mapach.

 

Poniżej możecie zobaczyć mapę narracyjną pokazująca historię kolonializm (jeszcze bez narracji, nad którą pracują historycy ;-)), zrobioną w ArcGis i wykorzystującą bazę granic państw od roku 2000 bc, do 1994 (o której wspominałem powyżej). 

 

 

 

 

 

 

Jak robić mapy historyczne?

15 lutego 2022